Obserwatorzy

środa, 11 lipca 2012

"Jedenaście minut" Paulo Coelho

Znana książka, znanego pisarza z Brazylii. Cytaty z tej książki bardzo często pojawiają się w Internecie (Wikicytaty), wiele osób już ją przeczytało, więc i ja po nią sięgnęłam.

Opowiada historię dziewczyny, która podstępem, zwabiona na plaży, zostaje wywieziona do Szwajcarii i musi pracować, jako prostytutka. Ma szansę wrócić, ale żądza pieniądza i chęć wsparcia rodziny, kieruje nią tak, że zostaje i pracuje, jako kobieta "do towarzystwa" w jednym z klubów. Postanawia, że po zarobieniu wystarczającej ilości pieniędzy wróci do domu rodzinnego i wraz z rodzicami zacznie prowadzić farmę.
Niespodziewanie dopada ją jednak uczucie, którego wcześniej nie znała, prawdopodobnie przed nim uciekała. Czy teraz znowu ucieknie, czy podda się miłości?!
Jeśli chodzi o tytuł to dodam tylko, że nawiązuje on do średniej długości stosunku płciowego.
Na okładce jest napisane:
"Jedenaście minut" to współczesna baśń dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. "Jedenaście minut" to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak zakłamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia".

Czas na moją opinię: historia Marii, opisana w książce nie jest zbyt rozbudowana. Książka może osiągnąć pewną wartość jedynie ze względu na wiele sentencji w niej użytych. Jednak w pewnych momentach są one zbyt nagromadzone i niemal miałam wrażenie, jakbym czytała jakiś zbiór cytatów. Ogólnie oceniam ją jednak jako książkę pozytywną, zwłaszcza dla kogoś, kto chce sobie np. przemyśleć sens miłości, albo poznać nowe sztuczki erotyczne! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz