Obserwatorzy

wtorek, 17 lipca 2012

nie wiem, jaki nadać tytuł

"Mury" Jacek Kaczmarski

Nietypowo zaczynam od linku, w dodatku nie będę go zbyt komentować, po prostu zachęcam do odsłuchania tej piosenki, a raczej tego hymnu, który nie dawno odkryłam i uważam, że każdy powinien jej posłuchać!

Teraz siedzę i zastanawiam się, jak ludzie mogą być tacy niemili, tacy chamscy. Wielu ma takie wyobrażenie, że za pieniądze można mieć wszystko, że za kilka złotówek mają prawo wymagać Bóg wie czego. Jest to denerwujące, i nawet nie chodzi o kasę, ale o charakter ludzi. W ogóle nie umiemy ze sobą współgrać, współpracować, widać rażący brak szacunku dla innych. Czemu tak jest? Czemu żyjąc we wspólnocie, w społeczeństwie nie umiemy ze sobą współistnieć? Uważam, że panuje wszechobecny egoizm. Ok, rozumiem, trzeba walczyć o swoje, ale aż tak? Czy nie można się czasem poświęcić?
Nie wiem, czy to zjawisko można tak nazwać, ale myślę, że to po prostu ludzka głupota, stopień zaawansowany. Ludzie kończą szkołę, ale uczą się tylko tego, czego w szkole się od nich wymaga, nie kształtują natomiast swojej osobowości, własnego JA i dorosłe osoby pokazują się od strony małego dziecka, które chce mieć wszystko, mama jest tylko jego i trzeba mu usługiwać,. Dzieciom jednak się to wybacza.
Jak można to zmienić?  Dzięki mądrym książkom? A może trzeba wykuć savoir vivre? Albo przeczytać całą Biblię? pewnie dla każdego jest inny sposób odkrywania i kształtowania siebie, ale chciejmy się uczyć i doskonalić wewnętrznie!

Co do zdjęcia, nie mogłam się powstrzymać <3

1 komentarz:

 1. Heja :)

  Może znany ale warty odświeżenia dowcip na temat:
  - Wytłumacz mi Rebe, bo nie rozumiem: Przychodzisz po pomoc do biednego - pomaga ci jak tylko może. Przychodzisz do bogacza - udaje, że cię nie widzi. Czemu tak się dzieje?
  - Spójrz, Abram, przez okno. Co widzisz?
  - Sara z Ickiem idzie ze sklepu. Josel na bazar jedzie. Rapaport z Rywką rozmawia.
  - Dobrze, Abram. A teraz spójrz w lustro. Co widzisz?
  - Cóż mogę widzieć, Rebe. Siebie samego widzę.
  - Widzisz, Abram - okno jest ze szkła i lustro ze szkła. Wystarczy dodać odrobinę srebra i już widzisz tylko siebie.

  P.S. Dziękuje :*) wiesz za co :)

  OdpowiedzUsuń