Obserwatorzy

niedziela, 14 października 2012

Zdrowy tryb życia?

Większość z nas na pewno wiele razy postanawiała przejść na dietę, zacząć zdrowo się odżywiać, uprawiać sport. Wiele razy brakowało determinacji, dyscypliny, zaparcia, i na postanowieniach się kończyło. A przecież są ludzie, którzy potrafią! Jakimi zasadami trzeba się zatem kierować, aby prowadzić zdrowszy tryb życia? Bardzo ciekawy dekalog znalazłam ostatnio na damsko.pl i teraz chcę go tu zaprezentować i pokrótce scharakteryzować:
Punkt pierwszy jest w miarę oczywisty. Myślę, że z nim wiele ludzi nie ma problemu, jedynie osoby rozrywkowe, które nie stronią od alkoholu, jednak lampka wina,od czasu do czasu nie zaszkodzi.
Jeśli chodzi o mięso, to dobrym wyjściem jest wegetarianizm, ale rozsądny, bowiem pewne elementy, które są zawarte w mięsie czerwonym, są niezbędne, dlatego przechodząc na wegetarianizm, trzeba znaleźć ich substytuty. Można jednak tylko ograniczyć jedzenie mięsa, do  1 - 2 razy tygodniowo. 
O tym, że sól bardzo szkodzi organizmowi, to chyba każdy wie. Warto zatem sól zastąpić, np. octem, który ma mniej destrukcyjne działanie na nasz organizm.
Punkt "mniej jedzenia, więcej żucia" to zachęta do dokładnego przeżuwania. Błędem jest, jeśli jemy w pośpiechu, połykamy duże kęsy. Wtedy organizm ma problem z przetrawieniem jedzenia. Dokładne żucie pokarmu na drobne części, daje możliwość szybszego trawienia.
Kolejny punkt, to taki, który mnie szczególnie dotyczy, ponieważ zawsze wiele sobie obiecuję, postanawiam, ale nie mam już determinacji do działania. Lepiej jednak obrać sobie drobne cele, np. codziennie zjeść 2 owoce, i po kroczku je spełniać.
Masz chrupki? To się nimi podziel. Czekolada? Zrób przyjemność siostrze. Chciwość, zwłaszcza względem słodyczy, jest wręcz zgubna!
Zamartwianie, albo innymi słowy stres, mają bardzo zły wpływ na funkcjonowanie organizmu. Regularny sen, odpoczynek, pomagają żyć zdrowo i przyjemnie.
Z kolejnym punktem wiąże się uprawianie sportu. Nie każdy ma jednak czas, aby biegać, coś trenować, Można jednak 'ćwiczyć' nawet wracając z pracy - wysiąść na wcześniejszym przystanku. Można też zamiast autem, pojechać do pracy rowerem, częściej wychodzić na spacer.
Punkt ostatni ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, oraz na nasze stosunki z innymi ludźmi. Uśmiechając się, zarażamy radością ludzi wokół nas i świat od razu staje się piękniejszy!

Miłego wieczoru!!

4 komentarze:

 1. No faktycznie! Ja się staram stosować!
  U mnie też coś związanego ze zdrowiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. o nieee, jestem totalnie niezdrowym typem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam to jakąś chwile temu na kwejku. Dla mnie najbardziej odpowiednie jest - mniej jedzenia więcej chodzenia ;)

  OdpowiedzUsuń