Obserwatorzy

piątek, 16 listopada 2012

Skarby narodowe, niestety niedocenione...

... i wcale nie jest ich mało, trzeba się tylko rozejrzeć!


Nie doceniamy tego co mamy:
"Pewnym paradoksem jest to, że twórczość Miłosza (zarówno poezja, jak i proza) przed otrzymaniem przez niego Nagrody Nobla w 1980 r. nie była znana ani wydawana na terenie Polski. Wydawał ją głównie paryski Instytut Literacki. Po otrzymaniu tej najbardziej prestiżowej nagrody literackiej na świecie poeta zaczął odwiedzać Polskę. W latach 90. powrócił do kraju, zamieszkał na stałe w Krakowie. " => to znalazłam przygotowując się ostatnio na polski.

Miłosz, nie doceniliśmy - to już przeszłość, ale nadal nie uczymy się na błędach. Dziś, w XXI są osoby, które wiele pracują, robią karierę na świecie, a w Polsce nie są doceniani... O kim mowa? Łukasz Borowicz, Joanna Kulig, Dawid Tomaszewski, Robert Trzópek, Monika Jagaciak.
Niektóre z tych nazwisk widzicie po raz pierwszy? Ja też je zobaczyłam w wrześniowym GLAMOUR, w którym był właśnie artykuł "SKARBY NARODOWE".
W wielkim skrócie
Łukasz Borowicz - "Dyrygent,wydobył z zapomnienia niejedną polską nutę"
Joanna Kulig - "Druga Pola Negri, która gra dla Paramount", gra obok Ethana Hawke'a, Juliette Binoche
Dawid Tomaszewski - "Jego kreacje znaleźć można w VOGUE'U", zauważony przez Annę Wintour
Robert Trzópek - "Kucharz. Prowadzi TAMKĘ 43 polecaną przez prestiżowy przewodnik MICHELIN"
Monika Jagaciak - "Top Modelka, miała 13 lat a już chodziła dla HERMESA".


Chodzi mi o to, by dostrzec takich ludzi, by docenić, co robią, jak reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej. Znamy gwiazdeczki, które sa sławne, z tego, że są, a ludzie, którzy sa naprawdę wartościowi a przede wszystkim pracowici, ciągle pozostają w cieniu.

8 komentarzy:

 1. Swego nie znacie, bo się nie pokazują w Polsce. Jak np. taka JAG nie robi kompletnie reklam ani pokazów w Polsce to skąd ludzie z poza branży mają ją znać? Anja Rubik sama powiedziała, że jest światową gwiazdą wybiegów i niestety, ale na polskim pokazie nie wystąpi, bo straciła by w notowaniach. Także nie ma się co dziwić, że wiele osób tych ludzi nie zna jak niestety, ale nie promują polskości i chyba nikt nie powinien mieć też im tego za złe, bo to nie obowiązek. Są cosmopolitanami i są znani ze swojego nazwiska na które ciężko zapracowali sami za granicą i Polska im w tym nie pomogła. Taka jest smutna prawda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ehhh, tak to niestety jest. Takie Dody potrafią się wybić, a ludzie, którzy osiągnęli coś naprawdę ciężką pracę i rozumem... Są pomijani. Grunt, że w innych krajach zostają zauważeni!

  OdpowiedzUsuń
 3. kupa czasu... ciekawe... nawet się nie zorientujesz jak będzie maj :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie- często nie doceniamy naszej rodzimej sztuki... ;p

  OdpowiedzUsuń
 5. W naszej Polsce niczego się nie docenia....


  POZDRAWIAM,
  KAMIL

  OdpowiedzUsuń
 6. doceńmy to, co polskie. przestańmy się zachwycać gwazdkami z zachodu ;/

  OdpowiedzUsuń