Obserwatorzy

środa, 19 czerwca 2013

"Katarzyna II. Caryca Rosji. Romans historyczny" Eugeniusz Zabel


To mój pierwszy raz, kiedy sama, z własnej, nieprzymuszonej woli, przeczytała książkę historyczną. Dokładnie, jak sam autor określił, jest to romans historyczny. Cóż, prawda jest taka, że w szkole historii uczyć mi się nie chciało, a teraz po maturze, chciałabym wiedzieć wszystko :)
Książka opowiada historię carycy Katarzyny II, która jako 14 - letnia księżniczka niemiecka, została poślubiona Piotrowi Wielkiemu. To on miał być następcą carycy Elżbiety, jednak szybko został z tronu usunięty i zamordowany, a władzę objęła jego żona. Książka opowiada o tym, jak nieszczęśliwą kobietą była młoda Katarzyna u boku swego męża, ale też o tym, jak z czasem nauczyła się zaspokajać swoje żądze. Otóż istniała taka pozycja, jak osobisty adiutant Jej Cesarskiej Mości, który po prostu był je kochankiem. Przez całe życie Katarzyna miała u swego boku pięknych ciałem, nie zawsze inteligentnych, ale przeważnie młodszych od siebie mężczyzn. Nawet jako 60 - letnia kobieta, miała 24 - letniego "przyjaciela". Niestety dawała się łatwo oszukiwać, wodzić za nos, dawała sobą manipulować...
Bardzo zachęcam do zapoznania się z historią Katarzyny. Nie mówię, że trzeba przeczytać od razu książkę, ale chociaż jakiś artykuł, o tej potężnej, lecz bardzo kruchej kobiecie.


1 komentarz: